ks blok

Örgü Harcı

Ürün Kodu : 67
ks blok
Fiyat
:
1.150,00 TL
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Teslimat & İade
 • Ürün Yorumları
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • KS BEYAZ BLOK YAPIŞTIRMA HARCI - ÖRGÜ HARCI ( PALET 50 x 25KG)
   

  TÜRKİYEDE TEK

  Yığma yapılar için özel tasarlanmış olan ks blokların orulmesi için kullanılan, antibakteriyel ve uzun ömürlülüğü bir arada sunan örgü harcıdır.

    

  SAĞLIKLI

  Gaz beton gibi zamanla içinden herhangi zehirli gazlar açığa çıkartmaz. İnsan sağlığına zararı yoktur.

    

   

   
   
   
   Kireç ile Çimento Harçlarında Kıvam ve Malzeme Oranları

   KIVAM :Harcın kıvamı, uygulama esnasında zorluk çıkartmaması bakımından önemlidir. İyi bir harcın kıvamı ne sulu ne de kuru olmalıdır. Tuğlayı harcın üzerine koyduğunuzda harç hemen çökmemeli, hafif tokmaklamaya müsaade etmelidir. Harcın kıvamını tayin etmek için bir çelik mala üzerine, karışım yapılmış harçtan bir miktar alınır. Mala hafifçe yana doğru eğilir. Harç malanın üzerinden yavaşça kayar ve malada harç izi bırakmazsa harç kullanılmaya uygun kıvamdadır.  MALZEME ORANLARI: Harçların karışımında kullanılan kum, kireç hamuru, çimento ve su miktarları, aşağıdaki tablolarda verilmiştir. Tablo 1 Kireç harcı karışım oranları Kum 6-8 Hacim ,Kireç Hamuru 2 Hacim, Su 1-2 Hacim                       Tablo 2                        Takviyeli kireç harcı karışım oranları                         Kireç Harcı 1 Hacim ,Çimento 1/5-1/7 Hacim                                 Tablo 3                        Çimento harcı karışım oranları                         Kum 3 Hacim Çimento 1 Hacim Su 1-2 Hacim                              Tablo 4:                       Melez harç(temditli) karışım oranı                       Kum 4 hacim,Çimento 1 hacim,kireç hamuru ½ hacim,Su ½ hacim                          DUVAR HARCINDA KULLANILAN MALZEMELER 2.2.1. KUM:Tabiattaki taşların çeşitli şekillerde parçalanmasıyla meydana gelen, tane iriliği 7 mm’yi geçmeyen parçalara denir. Kumlar, tane çaplarına göre ince kum (0-1mm), orta kum (0-2 mm) ve iri kum (0-4 mm) olarak sınıflandırılır. Ayrıca kumlar elde edilişlerine göre, doğal ve yapay kum olmak üzere ikiye ayrılır. Harç kumu Günümüzde duvar harcında kullanılan kumlar, en büyük tane çapı 0- 4 mm olan, dere ve ocak kumlarıdır. Duvar harcında kullanılacak kum, temiz olmalı, içerisinde yabancı madde bulunmamalıdır. Deniz kumları, bünyesinde fazla tuz bulundurması nedeniyle, inşaatlarda pek tercih edilmez. Eğer kullanılması gerekiyorsa mutlaka yıkanmalı ondan sonra kullanılmalıdır. 2.2.2. KİREÇ: Kirecin hammaddesi, kalker taşı, (kalsiyum karbonatCaCO3) ve dolomit taşı (Kalsiyum ve magnezyum karbonatCaCO3,MgCO3) dır. Bu kayaçlar, kireç ocaklarından, iş makineleri ile kırılarak ve dinamitle patlatmak suretiyle elde edilir. 2.2.2.1. Kireçler, Elde Ediliş Şekillerine Göre Sınıflandırılır  Söndürülmüş kireçler: Kendi içerisinde ikiye ayrılır. 1. Toz kireç 2. Hamur kireç  Hava Kireçleri: Kendi içerisinde 3’ e ayrılır. · Kalker Kireci (Beyaz Kireç) :Bu tür kireçler; içinde % 80 den fazla CaCO3 bulunan, kireç taşlarının (900-1000 oC) pişirildikten sonra su ve buhar altında söndürülmesiyle elde edilir. · Dolomit kireci :Dolomit taşlarının (CaCO3,MgCO3) 900-1000 oC sıcaklıkta pişirildikten sonra, su ve buhar altında söndürülmesiyle elde edilen kireçtir. Su Kireci: Marnlı (silis, alüminyum ve demir oksit içeren) kireç taşlarının, pişirildikten sonra su veya buharla söndürülerek, öğütülmesiyle, toz haline getirilen kireçlerdir. Bu kireçler su ile karıştırıldıktan sonra, hem hava da hem de su altında sertleşme özelliğine sahiptir. 
   
     

  TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM

  Tarihi yapılardaki yığma yapı sistemini ks beyaz blokları örgü harcı olarak kullanılan tamamlayıcı malzemedir.

  Ks blokların tamamlayıcı paket malzemesidir.

  Antibakteriyel olduğu için küf ve mantar oluşumlarına engel olur. Sağlıklı ve uzun ömür bir bina yapılmasını sağlar.

       2.2.2.2. KİREÇLERİN SÖNDÜRÜLMESİ:
  Kireç, ocaklardan parça halinde getirilip, yeterli miktarda su katıldıktan sonra karıştırılarak söndürülür. Kireç ocağından iş yerine gelen taş halindeki kireçler, bekletilmeden söndürülmelidir. İyi söndürülmeyen kireçler, zamanla hava ve su ile temas etmelerinden dolayı harç içerisinde sönerek, duvara zarar verir. Kireçlerin söndürülmesi dört şekilde yapılır. Teknelerde Söndürme: Yaklaşık Ebadı 200x400x40 cm olan teknelere yüksekliğin 1/4 ne kadar sönmemiş kireç konur. Kirecin üst seviyesine kadar su doldurulur. Daha sonra suyun miktarı yavaş yavaş artırılır ve kireç söndürülene kadar gelberi ile karıştırılarak eritilir. Ayran kıvamına gelmiş olan kireç, teknenin önündeki kuyuya, elekten geçirilerek süzülür. Kuyudaki kireç, 1 hafta bekletildikten sonra duvar harcında kullanılabilir. SulamaYöntemi İle Söndürme :Pişirilmiş kalker taşları, 10 cm kalınlığında tabakalar haline düz bir zemin üzerine yayılır ve üzerine su püskürtülür. 15 Gün kendi halinde bekletildikten sonra, eleme ve öğütme işleminden geçirilerek torbalanır. Suya Daldırma Yöntemi: Pişirilen kalker bir sepet içerisinde suya birkaç saniye daldırılır ve sonra kendi haline bırakılarak söndürülür. Makine İle Söndürme: Özel makinelerde su ile karıştırılıp ayran kıvamına getirilen kireç, elekten geçirilip dinlenme çukurlarına aktarılır. Kireç, öğütüldükten sonra, hamur (kaymak) halinde piyasaya sürülür. 2.4. HARÇ YAPIM KURALLARI 2.4.1. Kireç ve Çimento Harcı Yaparken Dikkat Edilecek Kurallar 1. Harç yapılacak yer temiz olmalıdır 2. Harç yapılacak yer önceden ıslatılmalıdır. 3. Harç kumu, istenilen tane boyutunda ve temiz olmalıdır. 4. Harca yeteri kadar kum, kireç, su ve istenirse çimento katılmalıdır.(TS EN 998) 5. Harç yapımında kullanılacak kireç iyi söndürülmüş olmalıdır. 6. Kullanılacak kireç, kuyuda en az bir hafta bekletilmeli ve kireç tortulardan temizlenmiş olmalıdır. 7. Harç yapımında kullanılacak su, temiz ve berrak olmalıdır. 8. Çimento harçları, prizine çabuk başlayacağından dolayı, kullanılacak harç kuru karışım harmanından yeteri kadar alınmalıdır. 9. Yapılan harç prize başlamadan tüketilmelidir. 10. Melez harçlarda, kullanılacak harcın süresine bağlı olarak kireç eklenmesi gerekmektedir.                   Kaynak:                  http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/insaat/moduller/Duvar.pdf
  Ağırlık(Kg)
  :
  1250
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.